4 ms·
This is precisely why I avoided using adjectives such as savory or delicious. Taste is entirely subjective and varies widely from individual to individual. Nutr
by ingenieros 5y ago
This is precisely why I avoided using adjectives such as savory or delicious. Taste is entirely subjective and varies widely from individual to individual. Nutrition on the other is based on scientific fact, hence why I chose to use terms such as: nutrients, fiber, protein.
Btw, I find the term "souldcrushing" to be an insult to the millions of individuals who rely on such food staples for their daily nutritional intake. Go do a quick search for levels of diabetes and obesity among nations which rely on plant based diets and then come back and talk to me about soulcrushing.
- vore 5y agoYou seem to have a very utilitarian view of food that most people do not have: the average person does not quantify food purely in terms of their nutritional value, and enjoying the taste of it is a pretty big factor for if they want to eat it every day or not! And again, comparing subsisting on "$30 of rice and beans" is a completely different proposition to "nations which rely on plant based diets": people in these nations are not eating unflavored rice and beans every day.
- ingenieros 5y agoThe op mentioned "$100 is plenty to afford groceries at a grocery store." Surely some of that could go into things like: salt and garlic, no? You also talk about "the average person" which makes me seriously wonder what you mean by this? What is an average person in your world view? I've had the opportunity to live in 3 different continents and I'd be hard pressed to describe an average person to you. Perhaps you are right and my views are a bit utilitarian, but I can assure you that my soul is not crushed whenever I sit down to eat a plate of moros y cristianos.
- HWR_14 5y agoAt $100/week you can trivially have have chicken every dinner. You made it $30/week to justify rice and beans as the sole meal. Which makes it harder to purchase addons. Especially if that works out to $7.50/person/week for a family of 4. Just over $1.07/person/day doesn't leave a lot of extra money.
- imtringued 5y ago>and enjoying the taste of it is a pretty big factor for if they want to eat it every day or not! Yeah and people only enjoy the loudest music because they have to turn the volume down which makes everything else sound worse... Sugar is like that, as you get used to the sugar rush, everything else tastes worse but only relatively worse, not absolutely worse.
- hoseja 5y agoI'm sorry but >username
- HWR_14 5y ago> Go do a quick search for levels of diabetes and obesity among nations which rely on plant based diets And none of them rely on just rice and beans. They use spices and herb to make things taste better. You keep reading "rice and beans are soulcrushing" as "vegan food bad". When it's really a) repetitive and b) requires a lot of labor to make tasty. Most Asian saucy dishes are around making rice tastier.