3 ms·
I'm guessing it has to do with flight time. Flying a jet is expensive. A jet will consume something like $10,000 of fuel per hour of flight time. Not to mention
by openasocket 8y ago
I'm guessing it has to do with flight time. Flying a jet is expensive. A jet will consume something like $10,000 of fuel per hour of flight time. Not to mention maintenance costs, the costs of the maintenance crew, the cost of having dedicated f-16s and f-22s for training is probably included in there as well. Not to mention what is probably a high dropout rate. All that adds up. $5.6M still sounds high to me, but I imagine there are a bunch of other costs I'm not thinking about.
- nradov 8y agoA lot of it is allocation of fixed costs. It costs a fortune to operate training programs. Lots of buildings, runways, infrastructure, staff, maintenance, security, etc. So they take that annual cost and divide by the number of pilots trained every year.