3 ms·
Here's one way to live on $1.70 per day if buying in bulk. lentil: 180 g rice: 180 g banana: 120 g olive oil: 20 g egg: 112 g milk: 99
by drhodes 12y ago
Here's one way to live on $1.70 per day if buying in bulk.
lentil: 180 g
rice: 180 g
banana: 120 g
olive oil: 20 g
egg: 112 g
milk: 99 g
dry roasted peanuts: 50 g
cost : $1.70
calories: 2000
carbs : 200 g
fats : 56 g
protein : 175 g
with macronutirent ratio, calories from = fat:protein:carb = 25%:35%:40%
- datashovel 12y agobuying bananas, milk, and eggs in bulk doesn't sound like a great idea given their inherently short shelf life.