3 ms·
I don't understand this at all. How do you manage to feed each member of your family for less the $65 a week?
by adamwong246 12y ago
I don't understand this at all. How do you manage to feed each member of your family for less the $65 a week?
- tehwebguy 12y agoProbably by preparing meals at home.
- adamwong246 12y agoOut of curiosity, how much does it cost to feed a member of your family for a month?
- drhodes 12y agoHere's one way to live on $1.70 per day if buying in bulk. lentil: 180 g rice: 180 g banana: 120 g olive oil: 20 g egg: 112 g milk: 99 g dry roasted peanuts: 50 g cost : $1.70 calories: 2000 carbs : 200 g fats : 56 g protein : 175 g with macronutirent ratio, calories from = fat:protein:carb = 25%:35%:40%
- datashovel 12y agobuying bananas, milk, and eggs in bulk doesn't sound like a great idea given their inherently short shelf life.
- lfowles 12y agoAnecdote: Two person household experimenting with meal plans (breakfast+dinner with leftovers for lunch) and our groceries cost about $400/mo. Personally, that number seems very high to me, but it could go down as we prioritize cost over following Recipes As Written. Cost was stable around $300/mo before, but with less varied meals. Those two numbers translate into $50/person/week and $37.5/person/week. I wanted to try out Soylent for a breakfast replacement, but was also turned off by the price. Edit: Also the delay! Wow, 4-5 months