4 ms·
Paying ten cents for a bring you can reuse hundreds of time is much cheaper than paying ten cents for a brick that can only be used once and has to be kept with
by baking 12y ago
Paying ten cents for a bring you can reuse hundreds of time is much cheaper than paying ten cents for a brick that can only be used once and has to be kept with its mates in order to preserve the "value" of the kit.
Also, paying suggested retail price for an "in demand" kit is unheard of. When my nephew got the "Black Pearl" for Christmas a couple of years ago, his parents paid $250. TIL the MSRP was apparently $100 (although that information was not available to them at the time.) If someone knew they were paying $250 for a $100 kit, maybe they wouldn't think it was Lego who was ripping them off.