3 ms·
Hey Romeo, This is incredible. I love this idea and hope it can come to light. Quick question, I took a look at the price in the FAQ: "We're looking at $12/d
by wasd 13y ago
Hey Romeo,
This is incredible. I love this idea and hope it can come to light.
Quick question, I took a look at the price in the FAQ:
"We're looking at $12/day as our absolute ceiling and aim to hit significantly lower than that. MealSquares will come down in price as we scale. At $12 a day a MealSquare costs $2.40, which is very competitive with other options."
Is this for 1 day worth (2000 calories) of MealSquares? Is this assuming a bulk purchase (1 week or month)?
- nazgulnarsil 13y ago2000 calories. We don't really know how bulk pricing will work out once we are in production, our current costs are retail.
- ph0rque 13y agoRight now, our family's meals cost ~$3.70/day (plus the "free" labor of preparing it). Until it's within a dollar or two within that price, I won't be able to try it out.