3 ms·
For $3 a day you can eat (relatively) healthy food and only shop once or twice a week: http://www.miketuritzin.com/writing/eating-healthily-for-3-a-day http://w
by jmtame 13y ago
For $3 a day you can eat (relatively) healthy food and only shop once or twice a week: http://www.miketuritzin.com/writing/eating-healthily-for-3-a-day http://www.miketuritzin.com/writing/eating-healthily-for-3-a...
I've tried this for a few months. It's hard to do just the rice and beans. We modified it by adding salsa, shredded cheese, and tortilla shells to make burritos out of everything. It's probably an extra $20-$30 per month to do that.
- ctdonath 13y agoA LOT of people do very well on $1/meal or less. It's basic frugality.