4 ms·
They showed their work and named their units. Their math is fine. If work happens 5 days per week, each workday requires two rides, and there are 4 weeks in a
by ssl-3 2mo ago
They showed their work and named their units. Their math is fine.
If work happens 5 days per week, each workday requires two rides, and there are 4 weeks in a month, then there are 40 rides per month. If each of those rides costs $25, then:
5 × 2 × 4 × $25 = $1,000, per month
- reaperducer 2mo agoBut he didn't state per month. He stated per week, then went back and changed his comment after I replied. Guess you didn't notice that I quoted him.
- ssl-3 2mo agoYou're so right! That's such a great load-bearing detail! I especially liked the part where you quoted "1'000$/month" and got yourself all confused about the intended conclusion anyway! Good chat, my friend!