4 ms·
This was actually tried. Cheaper and healthier https://www.youtube.com/watch?v=QRtoUoBgjDw https://www.youtube.com/watch?v=QRtoUoBgjDw
by otikik 3mo ago
This was actually tried. Cheaper and healthier
https://www.youtube.com/watch?v=QRtoUoBgjDw https://www.youtube.com/watch?v=QRtoUoBgjDw
- ssl-3 3mo agoThat video shows a person spending more than $34 on groceries and making exactly 1 burrito.
- otikik 3mo agoYou didn't watch it then. The leftovers would allow him to make way more burritos than just one.
- ssl-3 3mo agoI saw what I saw. If there are more burritos in the future, then: I eagerly await Episode 2: One More Burrito [from last week's funky leftovers]
- otikik 3mo agoHe says it right after returning from the store. Like "I bought this bag of 12 tortillas, I only need one for this burrito, obviously I would be using the rest for other things".
- ssl-3 3mo agoSure. Tortillas can indeed last for quite a long time without any particular extra effort. Those 11 unused tortillas account for $4.39. We'll take that off of the total. The cost of the singular burrito has now been reduced to ~$30, which still seems rather expensive.
- otikik 3mo agoI'm not going to do the whole split here. If you want, watch the video. If you don't want to, just take my word for it that there's plenty of leftovers besides the tortillas.
- IncreasePosts 3mo agoMy point is it's cheap if you value your time at $0.
- otikik 3mo agoActually given that in the US especially you would have to drive to chipotle, queue and then wait for them to prepare it, and you are already doing groceries anyway, you are exchanging driving and waiting at a Chipotle by cooking things at home. I find the second more enjoyable, but I understand that for people that don't like cooking it might not be the case.