3 ms·
And he spends an hour or so every day eating stuff with those. Every single day (presumably). If you divide the $500 those flatwares have cost him over that tim
by pooriaazimi 14y ago
And he spends an hour or so every day eating stuff with those. Every single day (presumably). If you divide the $500 those flatwares have cost him over that time period (a few thousand days, an hour each day), it turns out it's cost him about 10 cents per hour. And yet, he (again, presumably) has been enjoying it immensely. If you can be happier by spending 10 cents (per hour), why not?
I'm not a fan of expensive clothes, but buying an expensive utility that you use everyday (chair, mouse, keyboard, shoe, fork) makes a lot of sense to me.
- debacle 14y agoIt costs me less than ten cents per hour to power my entire house. You can do anything with simple math and look like an economist, but the reality is that the guy bought a $10 fork.
- geekstrada 14y agoThat literally made me chuckle out loud. Thank you.
- lilsunnybee 14y agoBecause you can be a lot happier spending a lot less than 10 cents an hour, and not worrying about trivial bullshit like flatware.