5 ms·
i live in the suburbs and gas could 2x, 3x in price and my wallet wouldn't notice. i fill up a couple times a month.
by whateveracct 5mo ago
i live in the suburbs and gas could 2x, 3x in price and my wallet wouldn't notice. i fill up a couple times a month.
- Retric 5mo agoMany products are shipped half way across the US on semi trucks, that hits everyone’s pockets even if you drive an EV. Train’s move around vast amounts of freight but they got optimized for coat per ton for coal, wheat, etc not latency. Which then plays havoc if you try and do just in time manufacturing etc using them. Airfare and thus airfreight is simply dominated by fuel costs which hits many industries in ways that are less obvious but still expensive.
- whateveracct 5mo agoI live in a major shipping center in a state with a lot of agriculture. I think that's why my grocery prices haven't gone nuts. For instance, I buy whole chickens (local-grown, free-range) for 99c/lb regularly. Looking at my receipts, I spend a few hundred/week at this $KROGER. And that includes buying alcohol and non-food items like charcoal, cat litter, diapers, cleaning supplies.
- Retric 5mo agoI think it’s less shocking because we’ve seen several years of increased inflation. I’m frankly used to prices being noticeably higher every year where the COVID spike was being compared to 2000-2020. So sure Trump’s been consistently bad for the economy over both his terms, but wow it just doesn’t hit as hard as a pandemic.
- bombcar 5mo agoThe transaction costs of selling the median home is like $40k. Buys a lot of gas.
- whateveracct 5mo agoNot to mention that I'd still want a car in the city. Half a decade ago I paid more for parking in the city than I do for gas in the burbs.
- yifanl 5mo agoHow often do you buy groceries? How are groceries transited over to your local store?
- whateveracct 5mo agoI buy groceries 5-7 times a week. I buy things pretty by-need, for the next thing I'm cooking. I can walk to my local $KROGER or drive 1min (which I do when I'm buying more than I want to carry.) I assume they get to the store the same way they get to the stores in the cities. On trucks. A lot of what I buy (meat and produce) is grown in the state I live in. So I can make a 6-serving chicken and orzo dish for under $15 easily, for instance. I got it down to $10 when the meat is BOGO too.