2 ms·
Simpler to use the potential energy formula, surely. E = mgh m = E/gh m = 3.6 * 10^6 J / (9.8 m/s^2 * 10m) = 3.6735 * 10^4 kg
by michaelgburton 1y ago
Simpler to use the potential energy formula, surely.
E = mgh
m = E/gh
m = 3.6 * 10^6 J / (9.8 m/s^2 * 10m) = 3.6735 * 10^4 kg