4 ms·
Where do you live?!?! I spend around $200/mo on food, $250 tops, in Manhattan. Mostly yummy healthy stuff from Trader Joe's. Or did you mean $500/mo for two
by nicolethenerd 14y ago
Where do you live?!?!
I spend around $200/mo on food, $250 tops, in Manhattan. Mostly yummy healthy stuff from Trader Joe's.
Or did you mean $500/mo for two people?
- jwoah12 14y agoThat's about $8/day. I probably spend close to 10x that on food living in Manhattan. Granted I go out a lot and that's including drinks at dinner, but even not going out to eat at all and fasting every other day I have no idea how I'd only spend that much.
- jrockway 14y agoI agree here. I get my meals for free and I still spend almost that much on edibles.
- mjn 14y agoI can see it if you go out a lot, but for groceries it's fairly hard for me to spend more than $200/mo. I don't have a car, so just physically carrying $500/mo of groceries to my apartment would be quite an effort! I can't imagine how I'd do that unless I bought mainly stuff with a really high price:weight ratio, like steak or something, which I do occasionally, but don't eat as a staple food. Today, for example, I carried what seemed like an uncomfortably heavy set of bags, yet it only came out to about $30, and will probably last me the rest of the week: 2 lbs pork tenderloin (2x $5), 5 lbs potatoes ($3), 2 lbs tomatoes ($4), 1 lb lentils ($3), 2 lbs onions ($2), 1 head broccoli ($1), 12x eggs ($3), 2 lbs nectarines ($3). I think I more often run into the problem of buying way more than I can carry/eat, and it still doesn't cost much. I mean, I like nectarines, but 2 pounds of nectarines is a lot to finish before they get overripe, so some of that might get wasted. But since they cost me damn near nothing, that's alright.
- mkopinsky 14y ago> Nectarines Cook them! Throw them in a pot with some brown sugar and spices. Or throw it in a crockpot/baking dish with {1/2 c. butter, 3/4 c. flour, 3/4 c. (brown) sugar} sprinkled on top, bake, and shazzam! Cobbler!
- ChuckMcM 14y ago+1 for Nectarine (or Apricot) cobbler.
- encoderer 14y agoI feel comfortable, looking at average household food costs, in saying you're an outlier if it's "fairly hard" to spend more than $6.67 a day in the United States (let alone Manhattan) on groceries. While the way we eat is certainly an outlier (and I know it), I'm equally as sure that you are too.