4 ms·
I agree with your overall point but I don't think those comparisons are very useful. Regardless of my monthly latte consumption, an extra 50/month is 50/month..
by littlekey 2y ago
I agree with your overall point but I don't think those comparisons are very useful. Regardless of my monthly latte consumption, an extra 50/month is 50/month... the only real comparison imo is how much you'd be saving vs hiring a tutor or simply going through books yourself for free.
I think it comes down to whether you have the drive to learn from books. If so then that's clearly the best move. But I'm willing to pay the 50 because this is the only approach that's worked for me so far. It's worth it but it still stings.
- Nifty3929 2y agoFair point. IOW, what you're saying is: If learning math is your goal, is this the best (or most cost effective) way to do it? Sure, for some it would be, but for others they'd be better off with books or some other alternative.