4 ms·
I remember seeing a brief documentary on Youtube, detailing how school lunches were made in Japan. They just followed the lunch production for a single day, but
by bmelton 2y ago
I remember seeing a brief documentary on Youtube, detailing how school lunches were made in Japan. They just followed the lunch production for a single day, but it was enlightening. The menu that day was teriyaki yellowtail tuna, with roasted burdock root, apple slices, tonjiru miso soup with pork, tofu, wok-fried vegetables and dashi, with Koshikihari rice from the Nagano province.
Everything was prepared fresh in the morning, placed into bento boxes, and delivered by lunch for consumption. The per-student cost of all of this was ~$35 American -- edit -- $35 for the entire month. Roughly $1.70 a day to feed a student an amazing meal.
I was frankly dumbfounded at how delicious everything looked, and especially for how cheaply everything had been prepared. I would have been delighted to pay $15 or more for this meal.
- cmptrnerd6 2y agoForgive my confusion, but, are you saying you would pay $15 for a meal that cost $35?
- bmelton 2y agoIt costs $35 to deliver 20-22 meals of that quality to a given student. One every school day for the month. Effectively, that meal was delivered -- SOMEHOW -- for a cost of $1.70 Edit: I see that not all of the words in my thought made it into the comment, and it was confusing. Updated.
- from-nibly 2y agoThe problem is that in America school lunches are often welfare food. A lot of people cant afford $15 a day for their kids lunches.
- bmelton 2y agoSorry, I was accidentally very confusing. It cost $35 to deliver a month's worth of those meals to a given student
- koolba 2y ago> The per-student cost of all of this was ~$35 American. That’s 10x what most schools charge in the USA.