3 ms·
Veritasium [1] did a video of exactly this and explains why it exists [at 2m35s]: > An ordinary jar of peanut butter costs less than $5. And on the label you c
by V__ 3y ago
Veritasium [1] did a video of exactly this and explains why it exists [at 2m35s]:
> An ordinary jar of peanut butter costs less than $5. And on the label you can see the ingredients and the amounts of different nutrients like protein, fats, sugar, and sodium. Those values have been measured by the manufacturer using different machines and analytical techniques. But how do you know those results are accurate? Well, this is where the government's standard jar of peanut butter comes in. It is mixed up so carefully and thoroughly that each jar contains exactly the same substance.
> "We take great pains at homogenizing these things. Make sure it's consistent."
> Then scientists at the National Institute of Standards and Technology, NIST, take years to painstakingly identify the quantities of all the different compounds in the peanut butter with specified uncertainties. This peanut butter is then known as a standard reference material or SRM. They sell these perfectly characterized SRM samples of peanut butter to researchers and manufacturers so they can calibrate their equipment. Essentially, the buyer knows that their equipment is working properly if, when they run the standard peanut butter, they get the values NIST supplies on the certificate.
> "We've spent a lot of time to make sure that we're confident and, you know, we can spend years studying the amount of fat in here and trying to figure out exactly what those numbers are."
> So what you're paying for is not really the peanut butter, it's the knowledge of exactly what is in the peanut butter.
> "And so this is what really drives the cost of a standard reference material is our ability to assert the truth. We produce what I call truth in a bottle."
[1] https://www.youtube.com/watch?v=esQyYGezS7c https://www.youtube.com/watch?v=esQyYGezS7c