5 ms·
In 1999 I regularly paid $10 to fill my tank. It takes $50+ for the same tank size today. I ate a meal with a drink at Taco Bell for $2-3.
by jvalencia 3y ago
In 1999 I regularly paid $10 to fill my tank. It takes $50+ for the same tank size today.
I ate a meal with a drink at Taco Bell for $2-3.
- bbatha 3y agoAnd in 2004 I regularly paid $50+.
- jclardy 3y agoTaco bell is the most ridiculous now. If I eat there I will only order a $2-$3 "value" burrito. The moment you order any kind of combo, you are out $10+.
- hotnfresh 3y agoEvery fast food place now requires using their apps and shit to get what ought to be menu prices, judging by what the prices were before. They require “hacking” and careful deal-hunting to get the kind of bargains that used to be available with ordinary specials and coupons and such. You can still “win” against e.g. Taco Bell, but it’s much harder. Ordinary menu prices everywhere are ripoff-tier.
- ratsbane 3y agoChanges in technology do shift the market baskets that we buy. I now pay $7 to do the equivalent of "filling my tank" when I charge at home.
- jjav 3y ago> I ate a meal with a drink at Taco Bell for $2-3. Taco Bell in particular has gone mad, I don't see how they can survive with current pricing. I used to go often, knowing it wasn't good quality but it was oh so cheap. Today their prices are so high that I can go to a local taqueria and get a giant burrito with far better and fresher ingredients and friendlier service for less money than a few mystery meat tacos from Taco Bell. So on the positive side, I now only frequent the local business with good quality food.