5 ms·
That means you're spending $2-3 per meal per person assuming 2-3 meals a day eaten at home. This is effectively impossible in many places (in urban California I
by tschwimmer 3y ago
That means you're spending $2-3 per meal per person assuming 2-3 meals a day eaten at home. This is effectively impossible in many places (in urban California I'd say it is actually impossible). I find it hard to believe you're incorporating anything but a lot of beans/rice and potatoes, or your portions are very small.
- Kerrick 3y agoAnother potential explanation is that they may be shifting some of the grocery budget without accounting for it in their comment: buying cafeteria meals, eating from restaurants, dining at friends' and families' houses, etc.