4 ms·
In EU prices for food stuff have to also list price per KG.
by MikusR 3y ago
In EU prices for food stuff have to also list price per KG.
- sebazzz 3y agoYes, but no history.
- cj 3y agoThis is also common in the US. Example below. Top row is blurry but bottom row shows “per ounce” price on the bottom right. Tiny print and I imagine barely anyone actually shops that way. I’m guessing there must be some US requirement for this otherwise I’m not sure why it’s commonplace. https://supersafeway.com/wp-content/uploads/2016/08/Screen-Shot-2016-08-10-at-4.48.23-PM.png https://supersafeway.com/wp-content/uploads/2016/08/Screen-S...
- ericpauley 3y ago> I imagine barely anyone actually shops that way. This feels so foreign to me; I largely ignore the overall price and shop by unit prices within a reasonable size range.
- belval 3y agoI think the commenter you are responding to does not have enough faith in humanity. Most people I know (anecdotal and biased sampling I know) do check that number when shopping, especially for interchangeable items that don't have a well-know brand such as flour or baking powder.
- gen3 3y agoAncidotal, but myself and many of my friends shop this way. I've found that sometimes the larger bottle isn't cheaper per unit
- Crunchified 3y agoHere in the US, while unit pricing is commonly displayed, I frequently find that a store will use a wide variety of units, thereby negating the ability to easily compare items in this way. For the same type of product I may see cost per ounce, cost per pound, cost per each, cost per dozen, etc. for various sizes and brands. It's maddening, insulting, and probably in most cases malicious.
- ftyers 3y agoYeah, this is insane e.g. I've seen cents/fl.oz, dollars/litre, cents/ml, dollars/unit. For the same product. And yes, totally malicious. Fresh Thyme does this. It's ugly.