4 ms·
As sibling comment said, I think this is bound to cause unintended side-effects. I think it would be simpler to require per-unit pricing alongside overall cost,
by somsak2 3y ago
As sibling comment said, I think this is bound to cause unintended side-effects. I think it would be simpler to require per-unit pricing alongside overall cost, and regulate that amount. Nothing more frustrating than seeing a per ml or oz cost on one item and a per-count cost on one right next to it.
- bombela 3y agoIn France, there is always the price per unit. And since the units are not in grain of barley nor a game of guess work (is this ounce dry or wet today?), it's obviously much easier to compare.
- JuanPosadas 3y agoAt my Kroger, almost half the times I try to compare unit price bergen two products, the units are different (e.g. $/oz or $/lb or $/g). And these are always products right next to each other on the shelf.
- eru 3y agoI noticed that at Tesco in the UK as well (but that was ten years ago), they also mixed GBP/piece into the mix.