3 ms·
Yeah, but that solution means your gallon of gas, or its propane equivalent, costs 45$.
by bertil 3y ago
Yeah, but that solution means your gallon of gas, or its propane equivalent, costs 45$.
- nnevod 3y agoElectricity is way cheaper at the poont of generation than for residential consumer. IIRC, solar now gets to about 3$ per Mwth, so purely energy cost would be about 0.33$ per kg of propane if 100Mj of input energy per kg of propane stands for that electrolyser plus stated 13Mj for Co2 capture for 1 kg of propane. So, the cost is not negligible, but could be competetive even now, and solar is likely to get cheaper.
- orthecreedence 3y agoHow are you arriving at this number?