5 ms·
There is no way fast food is cheaper than meal prep. Fast food is quite expensive, while you can meal prep for $1-2 per portion
by paddim8 3y ago
There is no way fast food is cheaper than meal prep. Fast food is quite expensive, while you can meal prep for $1-2 per portion
- wizofaus 3y agoDepends what you make and whether you consider all costs, including space/ appliances/utility costs needed for storage/ preparation, time buying/ preparing ingredients etc. There are definitely fast food options that are hard to beat in terms of short-term value for money.
- diydsp 3y agoYou're right and I argue this with my friend. Especially when I discovered that seitan has almost exactly the same macros and cost as chicken breast. I believe part of it is people rationalizing the "satisfaction" they get from the hard thunk of a heavy fast food meal. They mistake taxing on the immune and digestive system for heartiness. But I will admit meal prep requires a bit of coordination and discipline when more than 1 person is involved. One of my failure modes is numerous accumulated plastic containers that need to be washed out. I'm much more content slicing, sauteing, and packing up than washing and emptying. Inevitably some component ages rudely in the fridge and must be dealt with which leads to consternation among partners due to perceived waste. ("Your system stinks, it creates so much wasted food." "Yeah but it's only 37 cents worth of green beans." "Yeah but it stinks up the fridge and someone has to clean it up." ) Oh well, I'm only human. and I'm eating healthier than most, feeling better, and saving money. I'd rather eat my own food than even a nice restaurant most of the time!