4 ms·
Sometimes (at least in the UK) that number is wrong, possibly intentionally. The only really sure way is to do the calculation yourself. Unless the weight is wr
by sanitycheck 3y ago
Sometimes (at least in the UK) that number is wrong, possibly intentionally. The only really sure way is to do the calculation yourself. Unless the weight is wrong too.
- walthamstow 3y agoI've never noticed a wrong per-price before. How wrong and what kind of wrong? I remember shopping for kitchen roll once, one product had a per-price that was per 100 sheets, the other per roll. Impossible to decipher!
- sanitycheck 3y agoOccasionally, so wrong I actually notice. Which must be pretty wrong, because my mental arithmetic is not great. There's also a thing they'll do where two similar products in jars/tins will have a £/kg number but one will be based on the total weight (e.g. including pickling liquid) and the other based on the weight of the actual food.
- lozenge 3y agoAnother UK trick, promotional prices can skip showing the unit price. Tesco has turned half their prices into promotional prices. Either as multibuys or just by requiring their loyalty card to get a not insane price.