6 ms·
I go to a store where they put the price per kilo, even when it is discounted. This way, I only need to compare price per kilo with other products to see if it'
by bibanez 3y ago
I go to a store where they put the price per kilo, even when it is discounted. This way, I only need to compare price per kilo with other products to see if it's worth it!
- deleted 3y ago[deleted]
- RulerOf 3y agoThis was really frustrating when I had to be price sensitive shopping for paper towels. They'd list price per roll in the corner of the tag, but every package's rolls were significantly different cm^2 quantities.
- netrus 3y agoIt's a hard problem. Some stores have half-size paper towels, which I prefer, as paper towels are unnecessary large most of the time. So I want to price-compare based on number of sheets, not cm² ;)
- bluGill 3y agoI only want that until someone figures it out and starts making 1/100 size sheets, or some other cheat.
- Elfir3 3y agoI have the same issue with rice, they always put the price per kg, never per grain..
- lukas099 3y agoI just rip off the size of paper towel I need every time I use them.
- ilikepi 3y agoThey're not half-size, though, they're actually a bit _more_ than 50%. So that means you'll go through them faster than if you purchase full-sized ones and get in the habit of tearing a full sheet in half and setting the unneeded half aside.
- sumthinprofound 3y agoAll of my grocery shopping is done on my supermarkets website and sorting by unit price brings up the price per pound or ounce or whatever that products unit of measure is. For paper towels it returns $ per square foot, so even if the product size is different the price per unit of measure stays the same and makes it easier to comparison shop.
- autoexec 3y agoIt's the same for toilet paper. We really need sane regulations on packaging to make it easier for consumers.
- sanitycheck 3y agoSometimes (at least in the UK) that number is wrong, possibly intentionally. The only really sure way is to do the calculation yourself. Unless the weight is wrong too.
- walthamstow 3y agoI've never noticed a wrong per-price before. How wrong and what kind of wrong? I remember shopping for kitchen roll once, one product had a per-price that was per 100 sheets, the other per roll. Impossible to decipher!
- sanitycheck 3y agoOccasionally, so wrong I actually notice. Which must be pretty wrong, because my mental arithmetic is not great. There's also a thing they'll do where two similar products in jars/tins will have a £/kg number but one will be based on the total weight (e.g. including pickling liquid) and the other based on the weight of the actual food.
- lozenge 3y agoAnother UK trick, promotional prices can skip showing the unit price. Tesco has turned half their prices into promotional prices. Either as multibuys or just by requiring their loyalty card to get a not insane price.
- Semaphor 3y agoThis is mandatory in Germany (probably EU)
- raketenolli 3y agoWhich is fine if the prices are given per 1 kg or 100 g. Here in the US they have the prices by the ounce or by the pound, by the gallon, quart, or liquid ounce ... not exactly transparent unless you can >> 4 in your head faster than / 10. I can't.
- m463 3y agoI usually find the numbers are (purposefully?) ridiculous. if you compare products, one might say "3.24 per EACH" and another might say "0.04 per oz" or some other nonsense.