3 ms·
They aren't more protein, but I eat beans and rice all the time. They are great. I also love beef, tuna, shrimp and many other meats. I like having a variety
by hunterb123 4y ago
They aren't more protein, but I eat beans and rice all the time. They are great.
I also love beef, tuna, shrimp and many other meats.
I like having a variety in my diet and to eat what I prefer.
See how quickly you hate beans and rice if you only have beans and rice.
- mike00632 4y agoBeans are tremendously more protein. Navy beans on Instacart are currently $1.14 for 104 grams of protein. https://www.instacart.com/store/items/item_1807377332 https://www.instacart.com/store/items/item_1807377332 Ground beef on Instacart is $5.23 for 76 grams of protein. https://www.instacart.com/store/items/item_1785250798 https://www.instacart.com/store/items/item_1785250798 Beans have 91 grams of protein per dollar compared to ground beef's 14 grams.
- hunterb123 4y agoAs someone already pointed out, it's not the same quality: https://www.researchgate.net/figure/Protein-quality-assessment-based-on-protein-sources_tbl1_335042733 https://www.researchgate.net/figure/Protein-quality-assessme... And you're comparing price per protein? Wouldn't this thread be based on amount as we're talking about storing it?
- mike00632 4y agoThe thread is about the price of meat and storing it, so it makes sense to consider how much protein is in the food and how much it costs. To not do so would be like saying, "We need to spend less money on a car. Should we get a cheap car? No, it's not red." Also, see my response about "protein quality". https://news.ycombinator.com/item?id=32417603 https://news.ycombinator.com/item?id=32417603
- hunterb123 4y agoWell originally it was only about storing it, until you replied comparing prices, of course beans are cheaper. But the thread was about efficient long term storage. But either way I recommend storing and buying both. Definitely not going on a crusade against beans, they're great! (and so is meat) Another user recommended eggs if you're concerned about protein to price ratio, but it's harder to store efficiently without getting creative. You could farm your own eggs as I do, but it requires a lot of space (and a love for chickens, they can be a hassle).