3 ms·
I just bought some cheese: 1pound of sharp cheddar for USD 3.65, listed as 1760 calories. Not very expensive.
by MaysonL 4y ago
I just bought some cheese: 1pound of sharp cheddar for USD 3.65, listed as 1760 calories. Not very expensive.
- t-3 4y agoThat's more than most meats and vegetables, definitely on the higher side of groceries. Too expensive to eat a whole bunch with every meal.
- MaysonL 4y ago$4 for a day's worth of calories? How much do you spend on food every day?
- quantified 4y agoWhat meat are you buying for $3.65 a pound?
- t-3 4y agoThat's more expensive than chicken, most pork, ground beef, turkey... Obviously, prices depend on location and where you shop, so they may be different, but this has been my experience across a few states (all in the midwest or southwest, though, so my food is probably cheaper comparatively if you're a coastie).
- quantified 4y agoYes, I'm coastal for now and meats are more expensive than basic cheeses, may be reflected in how I shop. Good cheeses, more expensive than meats, but oh boy are they tasty. A nice mimolette or tomme...
- MaysonL 4y agoHow many calories in a pound of chicken, pork, or beef?