6 ms·
This seems like a really odd thing to standardize OR legislate to me. Maybe require cost per unit to be displayed under the price itself and let the "busy crow
by schmookeeg 4y ago
This seems like a really odd thing to standardize OR legislate to me.
Maybe require cost per unit to be displayed under the price itself and let the "busy crowd" do the math if they care enough?
- adhesive_wombat 4y agoCost per unit or weight is already a requirement in Europe. Though supermarkets seem to always engineer a way to have the "main" product be sold by weight and the "main alternative" to be by unit (e.g. prepacked), so you can't directly compare.
- gruez 4y agoI don't see how that helps protect against shrinkflation though? You'd still need to remember what the historical unit price is, which I doubt people would bother remembering.
- mrep 4y agoAnd that differs from normal inflation with prices going up how?
- pixl97 4y agoBecause people have been conditioned their entire life to pay attention to total price. Also there are some price barriers that make people put products down. For example if the price of a bag of chips goes over 4.99 then sales drop 65%. We'll, you just keep making the amount in the bag smaller to avoid that barrier.
- mwint 4y agoCost per unit is displayed on price labels in the US, at every store I can remember being to. Smaller text than the price, which makes sense. Sometimes the units are screwed up, and it shows “$3.49, $3.49/ea” for something that should be in ounces, but that’s rare and is clearly a data problem.
- scotty79 4y agoI think price per unit should be bigger than the price.
- mwint 4y agoI could get on board with that, but it probably violates some existing price display regulations. I assume this because otherwise grocery stores would probably love to have a lower “price” as the foremost number.
- scotty79 4y agoIf the food security will drop globally even price per calorie might become interesting number.
- antifa 4y agoI regularly see fungible products right next to each other where the difference is brand and/or package size and the unit prices will be "$X/each" for one, "$Y/lb" for another, and/or "$Z/oz" for another.