3 ms·
How much is that per food item (the example you were responding to was $.05/item)?
by ByteJockey 5y ago
How much is that per food item (the example you were responding to was $.05/item)?
- wonderwonder 5y agono idea but I would wager that McDonalds sells a ton more burgers than Chipotle does burritos. Funny addition to this is that the NY times just published an article on this topic with this funny anecdote: "On a chilly Tuesday afternoon this month, James Marsh stopped by a Chipotle near his suburban Chicago home to grab something to eat. It had been a while since Mr. Marsh had been to Chipotle — he estimated he goes five times a year — and he stopped cold when he saw the prices. “I had been getting my usual, a steak burrito, which had been maybe in the mid-$8 range,” said Mr. Marsh, who trades stock options at his home in Hinsdale, Ill. “Now it was more than $9.” He walked out." https://www.nytimes.com/2022/01/21/business/fast-food-prices-inflation.html https://www.nytimes.com/2022/01/21/business/fast-food-prices...