4 ms·
There's a certain large detail elided by this, which is basically the experience of opening up a container from China. When you're doing any kind of non-trivia
by sjwalter 5y ago
There's a certain large detail elided by this, which is basically the experience of opening up a container from China.
When you're doing any kind of non-trivial amount of manufacturing in China, you've got a chain of exporters and workers behind you that specialize in making the un-containering experience fantastic. As in, the standees of celebrity endorsers holding the shoe in their hand for the merchandising station are manufactured right across the street from where the shoe is actually made. The box company making the box are very close by as well. And then even the guys loading up the cargo are making it so it can basically go onto a container in China, go to a warehouse in LA, and be shipped over to Helena, MT, and have six or seven large cardboard containers all slide out of a twenty-footer, then the truck driver is on to the next shoe store.
ALL that labour of packaging and boxing and merchandising all happens at basically starvation wages for poor Chinese.
It's not JUST making the shoes, it's making the shoes, making the boxes for the shoes, making the merchandising for the shoes, and packaging all that shit together in a container-friendly way that is also friendly to unboxing by American minimum-wage workers.
The "supply chain" is about much more than just the contents of the box, but about the entire chain it takes to get to retail.
- baybal2 5y agoI doubt that even packaging would be that expensive. I myself ran warehousing, and packaging operations in Richmond, BC, Canada with local labour, packing bulk headphones, and USB chargers. It takes 20 seconds to unwrap a heaphone, and nicely pack it, or 40 seconds on average if you account for people not being robots, and making breaks, going to bathroom. You get around 500-600 packed headphones per worker, per day. If you pay CAD $120-$140 a day (back in days when CAD was > USD,) it's just ¢40-¢50 per pack if you ad for other employment expenses. Easily, easily doable for a product selling for $30, whole costing near nothing in parts, and materials.