4 ms·
I am indeed referring to total monthly food expenses, and also individual prices for things I track the unit cost of, like meat, dairy, and produce. To break i
by cecilpl2 5y ago
I am indeed referring to total monthly food expenses, and also individual prices for things I track the unit cost of, like meat, dairy, and produce.
To break it down further, best unit prices from 2006 to present:
Lean ground beef: $3/lb -> $4/lb
Chicken breast: $26/4kg -> $26/4kg
Pork tenderloins: $2/lb -> $2/lb
Milk: $4/gal -> $4.50/gal
Apples: $0.69/lb -> $0.99/lb
Green Peppers: $0.99/lb -> $1.49/lb
I'll stop there but you get the idea. I've noticed pasta boxes shrinking from 500g to 454g at some point in the last 10 years, as did bacon going from 454g to 375g. But those are fairly isolated changes and bacon prices have also tripled in that time period for some reason.
- gowld 5y agoWhere are you in that mixes lb and kg like that? I've never seen a 500g box of pasta in my entire life. I've can't remember when apples were cheap, even the cheapest varieties. Milk is priced by subsidied and loss leaders, so it isn't practical for tracking inflation.