3 ms·
It's hard to imagine it is that much. If I can buy a banana at my grocery store for 18 cents then the amount of oil/energy it took to produce that has to be le
by handmodel 6y ago
It's hard to imagine it is that much.
If I can buy a banana at my grocery store for 18 cents then the amount of oil/energy it took to produce that has to be less than 18 cents. Any fruit/veggie can be shipped at great distances at very marginal price cost/energy costs