4 ms·
That statement really confused me. The cost difference between those two scenarios is the purchase price of the eggs, which are what, $2/dozen? How can such a
by pnut 7y ago
That statement really confused me.
The cost difference between those two scenarios is the purchase price of the eggs, which are what, $2/dozen?
How can such an immaterial expense provoke an unequivocal conclusion?
And how can one ignore the cost of feeding & housing chickens vs just going to the store and purchasing eggs? Store-bought eggs are almost certainly cheaper in absolute terms.
- itronitron 7y agoMaybe a less time intensive approach for benefiting from an egg surplus is to feed the eggs to a pig.
- shalmanese 7y agoYou don't get to control output if you own your own hens. If you buy eggs and you have too many eggs, just stop buying eggs. If you own hens and you don't sell/give away eggs, there's no equivalent solution, thus preservation.
- stickfigure 7y agoI have a few hens roaming around my property and just picked up another dozen chicks yesterday. $2/dozen are eggs from chickens living in questionable circumstances. Pasture raised eggs are usually $6-12 per dozen. You can see the difference in the yolks - chickens that eat a monodiet of grain lay eggs with yellow yolks, chickens that eat bugs lay eggs with orange yolks. Aside from fresh eggs, it's nice to have chickens around because they keep the tick population down. The cost of feeding and housing is near zero, and with an automatic door they pretty much take care of themselves. Kids love them.