4 ms·
I have noticed this in supermarkets as well. Either it is to trick the consumers but could equally be consumers would rather buy 6 cans of X in a pack than go t
by steve19 7y ago
I have noticed this in supermarkets as well. Either it is to trick the consumers but could equally be consumers would rather buy 6 cans of X in a pack than go to the effort of taking 6 cans individually off the shelf.
- rhizome 7y agoThe easy proof of this is in the cracker section: "family size" is always priced more per unit than smaller sizes.
- lonelappde 7y agoI don't know where you all shop but I check unit prices all the time and rarely see an inversion.
- stickfigure 7y agoAgreed. It does happen, but it's an exception not the rule. I spent my first 7 years out of college building business intelligence software for grocery retailers. My guess is that when it happens, it's a f-up rather than something nefarious. Especially with Amazon, whose seller interface is pretty much user-hostile.
- pixl97 7y agoI would say it happens commonly enough that one must constantly keep one's eye out. For example at my local H.E.B. I see this all the time. 64oz Store brand half and half: $3.50 (avg range $3.25-3.68) 32oz Store brand half and half: $1.50 (avg range $1.25-1.68) Um, wat?
- rhizome 7y agoThis thread will close by then, but I'll take a picture the next time I see it. Repost this in one year and I'll have something.