4 ms·
I noticed this at the grocery stores. They introduced odd fractions. One week something would 5 for $4 or 3 for $3.50 etc. Also they put the sale signs in blac
by da5e 16y ago
I noticed this at the grocery stores. They introduced odd fractions. One week something would 5 for $4 or 3 for $3.50 etc. Also they put the sale signs in black letters on red cardboard so they were very hard to read. And of course they placed expensive things at eye level and cheaper things less accessibly.
- Groxx 16y agoJust about every price label (near me, at least, in all grocery stores) will also include a price-per-quantity. Easy comparison, as long as one isn't measuring containers while another measures ounces.
- freiheit 16y agoI believe there's a law in California that requires grocery stores to put that stuff on the price labels.
- Groxx 16y agoI generally think that should be the case. To do otherwise is pretty much intentionally misleading customers. I'm in Wisconsin, don't know how other states / nations handle this sort of thing.
- aplusbi 16y agoThe problem is that some grocery stores (or products, it could be either) use different quantities. For example, one product might be price per quart and another is price per gallon. I've even seen volume and weight being used for similar products.
- sudonim 16y agoI frequently shop by looking at the price per amount comparisons and it drives me crazy when you're looking at two different toothpastes and can't make an effective comparison. It is my understanding that this meets the legal requirement, but also satisfies the business desire to confuse the customers trying to make a decision based on the greatest value for money.
- Revisor 16y agoWell then stop buying toothpaste by volume.