4 ms·
you measure your food's value by cost per kcal?
by jeron 8y ago
you measure your food's value by cost per kcal?
- dsfyu404ed 8y agoOf course comparing celery to a McDouble using just kcal/$ is not really appropriate but when comparing two reasonably nutritionally balanced meals it's an ok way to compare value.
- ryanmercer 8y agoAt their pricing 1-day's kcals for someone on a 2k kcal diet is $25.68 to $39.96 a day depending on the plan. I spend $45-60 for a WEEK (depending on sales and meat close to sell-by date) and I'm a 300+ pound powerlifter!