4 ms·
When my kid wanted to do animated vector graphics, I looked at the options. There was a $22/mo subscription option with Adobe, and there was a competitor whose
by steelframe 8y ago
When my kid wanted to do animated vector graphics, I looked at the options. There was a $22/mo subscription option with Adobe, and there was a competitor whose product I could buy outright for $30. I went with the competitor. Two months and 10 projects later, my kid has moved on to other interests. I ended up saving $14 over those 2 months. In fact what would have happened is I would have paid for 4 or 5 months of subscription until I got around to noticing that they haven't been using it lately, then I'd have to jump through whatever hoops they have set up to cancel the subscription. With the software I purchased, when they want to go back and do a couple of more animations in a few months, I won't have to worry about restarting a subscription.
- no_news_is 8y agoWhat was the competing product?