2 ms·
Junk food may be "the cheapest option," but if you insist on eating a meal that actually provide the nutrients that the body needs, you'd have to spend a lot mo
by delackner 16y ago
Junk food may be "the cheapest option," but if you insist on eating a meal that actually provide the nutrients that the body needs, you'd have to spend a lot more money eating junk food than just cooking yourself.
Saying you just don't have enough time to cook for yourself is almost never true.
Just one meal example: Pressure cook for 6 minutes (plus ~5 getting up to pressure) a large volume of potatoes, carrots, onions, some ginger and chili pepper for flavor. Drop in some canned tomato and canned fish, and you can easily end up paying less than $1 for a totally balanced delicious meal, and you have produced in one swoop enough food to feed an adult for two full days.
- aw3c2 16y agoAnd because food is what makes your body work, you better decide it is worth its money.