6 ms·
>The options were expensive 5 Spice packets for 24$ isnt what I consider cheap, given I eat for an entire week on ~20$, including a curry chicken dish. If I m
by MrEfficiency 8y ago
>The options were expensive
5 Spice packets for 24$ isnt what I consider cheap, given I eat for an entire week on ~20$, including a curry chicken dish.
If I misunderstood(like veggies and beans are included), could you mention that in the product page?
- joshstrange 8y agoCan you post or have you posted elsewhere how you eat on that budget?
- hotpotjunkie 8y agoStep 1: live anywhere that isn't the SF bay area.
- MrEfficiency 8y agohttp://efficiencyiseverything.com/food/ http://efficiencyiseverything.com/food/ Here is the general page, the nutrient per dollar page has the most details on how I eat.
- mitraraman 8y agoThat's a great callout! These aren't just spice packets -- they include everything you need for the dish like you mentioned. You can see the full ingredients list for each dish under 'Benefits' of the page. For example, sambar includes carrots, bell peppers, onion, tomatoes, spice and the full seasoning. The only ingredient missing is water! Sambar: https://thebuttermilkco.com/collections/singles/products/sambar https://thebuttermilkco.com/collections/singles/products/sam...
- ddorian43 8y agoJust milk and eggs are $20 week for me (5 eggs + 1.5 liter milk / day)
- louisswiss 8y agoThat's a lot of milk (and eggs) each day for one person. Doesn't it get boring? I find myself going off eggs really quickly...
- ddorian43 8y agoEggs I eat 3 whites and two full. But yes it gets very boring (the eggs, milk a little less). I have to gain weight for gym though. Soon will get a cook and try to lower eggs/milk.
- hotpotjunkie 8y agoStop buying the most expensive things at whole foods then.
- ddorian43 8y agoTell me a better/cheaper protein source.
- hotpotjunkie 8y agoThe eggs and milk that aren't the most expensive ones at whole foods? Also, whey powder.
- ddorian43 8y agoUnfortunately I come from a shitty country, those aren't the expensive ones. I also take whey powder.
- hotpotjunkie 8y ago... what country?
- ddorian43 8y ago
- J_cst 8y agoDo you mind to share what you eat for 20usd/week and, more importantly, in which region you achieve that? I am in Italy, and I believe that budget would suffice for maximum one day. Thank you
- opportune 8y agoI have lived on that before in the US and it’s not that hard. You just need to buy macro-nutritionally dense food at super markets - rice, chicken, beans, cooking oil, butter, oatmeal, noodles, etc. Of course the problem is that you don’t get a super varied diet which can be problematic both mentally and nutritionally. It can also become a bit harder to incorporate fruits and veggies into your diet when they’re not on sale. And you also need to cook a decent amount When I was in Rome I found that I could eat on less than $20 a day extremely easily so unless you’re going to restaurants every day I’m not sure how you spent so much
- RayDonnelly 8y ago> I’m not sure how you spent so much There are 7 days in each week.
- J_cst 8y agoThat's what I actually said: here in Italy I'm spending about 20usd per day. Thank you for your reply and your insights!
- xenihn 8y agoFor me it involves shopping at Costco, but you'll be spending $120+ upfront and you will need freezer space.
- anonytrary 8y agoAt least in the US, you can make vegetarian Indian dal for seven days' dinner for about $20, probably less. Lentils are incredibly cheap at the Indian store, and onions, garlic and chiles are also very cheap. Vegetarian Indian food is not expensive to make, it's just somewhat difficult and time consuming. The most expensive thing you'll have to buy is the bread. If you try and get your spices at <Insert popular grocery store>, you will get scammed (small McCormick cumin ~ $5+). You can buy spices in bulk for an order of magnitude less money at the Indian store.
- technologia 8y agoI don't get why you are getting downvoted. For that price, you could easily get a few pounds of the spices needed to cook those foods.
- MrEfficiency 8y agoPretty sure it was a fake thread for promotions.
- atomical 8y agoWhich thread was?