4 ms·
>You can make junk food at home quite easily for even less money. Sure you can get 2000 calories per dollar eating homemade sugar cookies, but you probably are
by MrEfficiency 8y ago
>You can make junk food at home quite easily for even less money.
Sure you can get 2000 calories per dollar eating homemade sugar cookies, but you probably are going to get sick of it and grow unhealthy. Low protein per dollar, low fiber per dollar, all of these are important qualities you dont get in 'junk foods'.
A Chicken Rice Veggie dish like Fried Rice, Chicken Curry, Fajitas, etc... are closer to 700 calories per dollar(less than 20$/week), are around 40-50g protein per dollar, and have nutrients from various vegetables.
Junk food performs poorly in non-calorie metrics like Protein and micro nutrients.
>Ingredients like potatoes and vegetable oil are literally cheap as chips.
To clarify, potatoes and vegetable oil are significantly(~10x) cheaper than packaged chips.