4 ms·
Cost runs actually about the same, jet fuel is about $5 dollars a gallon probably cheaper wholesale the issue comes from even though hydrogen produces more 3x e
by Hextinium 8y ago
Cost runs actually about the same, jet fuel is about $5 dollars a gallon probably cheaper wholesale the issue comes from even though hydrogen produces more 3x energy per kg than jet fuel the energy density is 3x less per unit volume. Meaning you would need bigger fuel tanks per distance travelled which would require modifying the airframe to be bigger in addition to having to add insulation.