3 ms·
It's not cost efficient compared to whey protein. 4.5oz Nutritional yeast from Bragg gets you 50g (25 servings of 2g) of protein in the entire container for $7
by CryoLogic 9y ago
It's not cost efficient compared to whey protein.
4.5oz Nutritional yeast from Bragg gets you 50g (25 servings of 2g) of protein in the entire container for $7.29. That's about 15 cents per gram of protein.
ON Gold Standard Whey gets you 1776g (74 servings of 24g) for $55.04. Thats about 3 cents per gram of protein.
An entire $7 container of nutritional yeast is also only 50g total which is actually less than an entire days worth of protein for an adult male.
It just doesn't scale.
- paroneayea 9y agoI've found I can get nutritional yeast comparatively cheap from the local co-op bulk bin. But full ACK that not everyone has such an option. But... you can also get it online for fairly cheap! Here's a pound for less then 12 dollars. IME a pound goes a long way. https://www.amazon.com/Frontier-Co-op-Nutritional-Yeast-Flakes/dp/B00016XJM4/ref=sr_1_6_a_it?ie=UTF8&qid=1518983986&sr=8-6&keywords=nutritional+yeast https://www.amazon.com/Frontier-Co-op-Nutritional-Yeast-Flak...
- ianai 9y agoLet’s not forget that dairy is heavily subsidized and created in larger scales. There’s also ripple-nutritious pea milk. The unsweetened, original flavor has no carbs and factually more protein than really needed for a bowl of cereal.
- vram22 9y agoHow do eggs compare with yeast and whey and other protein foods, on your parameters?
- spodek 9y agoThe bulk food store two blocks away sells nutritional yeast for $10 per pound. At 454 g in a pound and nutritional yeast about 50% protein, I calculate 4.4 cents per gram of protein. Plus it's 25% fiber, no factory farming, fortified with B-12 and I love the taste mixed into stews.
- ianai 9y agoI’ve mixed it into spaghetti sauce too.