4 ms·
As an alternative to takeout (of which I've been a compulsive consumer the better part of my adult life), I've been using DIY Keto Chow as a way to free up time
by poink 9y ago
As an alternative to takeout (of which I've been a compulsive consumer the better part of my adult life), I've been using DIY Keto Chow as a way to free up time I normally spend dealing with food. I make two weeks worth of powder, and mix three days worth of meals at a time. Each meal costs ~$1.70 (which is exactly what my school lunch cost in the 80's).
Even for someone who rarely cooks, it's hard to appreciate how much time you spend dealing with food until you no longer have to do it anymore. I don't let a diet get in the way of my social life or prevent me from eating good stuff when I have the opportunity, but I fill in all those meals where I used to run to Chick-fil-A or Popeye's with something healthy I can just grab out of the fridge, chug, and get back to work.
I've done it for a few months, and it saves me ~$300 and ~60 hours per month. I've also lost weight, and I make a weak effort to stick to keto now because I've noticed I feel better when I do.