3 ms·
it's difficult; you need to carry them or take a cab, and it's especially hard to buy for multiple meals and in the quantities to realize significant savings th
by disantlor 9y ago
it's difficult; you need to carry them or take a cab, and it's especially hard to buy for multiple meals and in the quantities to realize significant savings that outweigh the meal kit convenience.
as we got busier our 1-2 weekly home cooked meals dropped to once per every two weeks, and my partner loves cooking and she's very good at it, never thought she was the audience for a meal kit.
she ended up getting a job at Plated. Now we cook 2-3 times a week and end up spending more time together as a result.
the cost is not trivial (and of course we have access to employee discount) but it's certainly less expensive than almost any take out meal in NYC.
i don't know what the long term situation is like but i could see it always doing well at least in a city like new york
- muninn_ 9y agoOn the other hand, I walk across the street to my grocery store, or I stop by on the way home after work to the same branded store that's near my work. Why pay $12-$15/meal when I can pay far less from my grocery store? Also I don't really understand why nobody is addressing that a grocery store can just buy a van and deliver to you within the hour if necessary, but easily at least same day. What do I do with Blue Apron if I need something now? Oh and don't forget that it's a simple market to get into, and will absolutely have razor-thin margins if they want to stay in business. They are dead on arrival.