3 ms·
Yes. A package of Oreos is much cheaper than fresh produce on a dollars per calorie basis.
by nether 10y ago
Yes. A package of Oreos is much cheaper than fresh produce on a dollars per calorie basis.
- skookum 10y agoI'll see your cherry picking and I'll raise you one: Assuming Oreos are $2.50 a box, they work out to 840 or so calories per dollar. Russet potatoes at 50 cents a pound work out to 880 or so calories per dollar. And that's using a fairly high price for the russets - in larger bags they can be found for 20 or even 10 cents a pound. I'll leave it as an exercise to the reader to figure out which of the two will leave one feeling more satiated after eating O(2000) calories thereof.
- smallnamespace 10y agoOreos can be eaten straight out of the bag, while Russet potatoes require some level of cooking and preparation (especially if you want them to be as palatable).