3 ms·
Fascinating stuff. It would be nice if after harping on how expensive it is, the author put the cost in perspective, maybe by giving a rough $/pound comparison
by karzeem 16y ago
Fascinating stuff. It would be nice if after harping on how expensive it is, the author put the cost in perspective, maybe by giving a rough $/pound comparison between, say, this, a farmer's market, a CSA, and the grocery store. $20 a week isn't bad at all if it's getting four people the majority of their produce. And I know a lot of people who'd pay a premium for this.
- bmj 16y agoAgreed. We pay ~$24 a week for our CSA share (which is generally plenty for our family of four, and often includes other stuff like eggs or cheese each week). During the winter, I pay at least that much in produce at the local co-op.