3 ms·
Fair point. But as a thought experiment, why can't I go down to the supermarket and pick up free packets of rice by the same logic? I'm engaged when I'm walking
by Lxr 10y ago
Fair point. But as a thought experiment, why can't I go down to the supermarket and pick up free packets of rice by the same logic? I'm engaged when I'm walking around the shop and as I'm reading the packet; there's plenty of opportunity for advertising. Rice costs money to grow, quality reporting costs money to produce, what's the difference?
- euyyn 10y agoThe difference is that the value of one instance of ad engagement (yours) is lower than the cost of a packet of rice. But the value of thousands of engagements (number of readers) is higher than the cost of producing an article. Distributing articles over the internet scales better than distributing rice packets through stores.