3 ms·
I used ramen noodle as an example. There are plenty types of food that you can buy for cheap. Are you really telling me that for a family of 4, your grocery bil
by codegeek 10y ago
I used ramen noodle as an example. There are plenty types of food that you can buy for cheap. Are you really telling me that for a family of 4, your grocery bill will be $1500/month ? That is the average cost that I was paying out of pocket for a good plan (with low deductibles etc). And yes, I have kids which makes it absolutely critical to have a really good plan.
My grocery bill for 4 of us goes about $500/month and that too when we are not really into coupons and stuff.
- codeddesign 10y agoI wasn't arguing healthcare, I was arguing your analogy. Food is a right but so is air. However, the quality of it drastically affects your health. 2 major points...cost of healthcare is insane, and paying $500+ on food is a car payment which is a lot for families which children in central and southern U.S. Often highly processed food is pretty cheap in which you are able to buy higher quantities of but is not so good for your long term health.