4 ms·"Just a few weeks ago, 50-pound bags of flour cost about $15. Today, they're $40." -- The Problem With Ethanol1 points by pius 19y agoubudesign 19y agofor every 1 cal of food energy produced in US, 10 cal from oil energy is used for its production.