4 ms·
Sorry missed this reply. For those still interested. The key to keeping down costs is to buy in bulk, something I realize is not feasible to all people becau
by lhuang 17y ago
Sorry missed this reply. For those still interested.
The key to keeping down costs is to buy in bulk, something I realize is not feasible to all people because it requires frontloading much of the cost. Scale according to what you can afford.
Breakfast & Dinner Example (I'm using very very generous prices, you can find most of these items for substantially cheaper via weekly sales/coupons or costco)
Breakfast:
2 Slices of Whole Wheat Bread = $0.60 ($3 for 10 slice loaf)
2 Large Eggs = $0.33 ($2 for 1 carton)
1 Tomato = $0.50
1 Banana = $0.50
Incidentals (salt, pepper, butter) = $0.10
Breakfast Total: $2.03
Dinner
Pasta = $0.33 (1 bag of pasta at WF = ~$1 and makes about three man servings)
Can of Tuna = $0.50
Frozen Veggies = $0.50 (1 bag of mixed veggies about $1.50, makes three man servings)
Canned Tomatoes = $0.50 (1 can = ~$1)
Shredded Cheese = $0.40 ($4 bag makes about 10 servings)
Olive Oil, Salt&Pepper, = $0.10
1 clove of Garlic = $0.05
Total: $2.38
Heat oil, sautee garlic, add veggies, add pre-cooked pasta, add tuna, season, add tomatoes, check-seasoning, stir-fry and reduce the water down, throw on the cheese.
Again buy in bulk and these prices go down even more. Canned goods, frozen foods, and carbs (rice & pasta are my favorites) are dirt dirt cheap.
For extra health, replace a few meals each week with fresh produce.