3 ms·
I do not understand how the prices are set for buying food (at least in my games). some items can be 20 or 30 each, whilst others are 2 or 3 but are just as go
by Graham24 11y ago
I do not understand how the prices are set for buying food (at least in my games). some items can be 20 or 30 each, whilst others are 2 or 3 but are just as good. curiously, bread and water seem to be the most expensive food to buy and raspberry juice is dirt cheap.
It must be hard in these types of games to have an economy which for the player involves anything other than kill-loot-sell-repeat.